Az oldalról

2014-ben emlékezünk a 100 évvel ezelőtt kezdődő egyetemes tragédiára, amit I. világháború vagy Nagy Háborúként ismer a világ. A sáromberki református templomban van két márványtábla, amely emléket állít a Sáromberki Református Egyház I. világháborúban hűsiesen elhunyt fiainak és a II. világháborús áldozatoknak. A cél az lenne, hogy a táblán szereplő nevekhez létrejöjjön egy olyan felület is, ahol többet is megtudhatunk azokról az emberekről, akik a legfőbb áldozatot hozták meg nemzetükért.
A blog legfőbb forrásául az a sáromberki családtörténeti adatbázis szolgál, amely már több hónapja készül az elérhető helyi anya- és családkönyvek, sírfeliratok, nyilvántartások, stb. alapján. Ennek feldolgozottsági szintje csak kb. 15-20 % (eddig 5 200 névvel és több mint 24 000 családtörténeti adattal, 1853-1907 időszakból), de már használható családfa-vázlatok előállítására és olyan célokra, mint a jelen blog is. Reményeink szerint másfél-két éven belül elkészül a teljes 1753-1914-es időszak anyaga.
A másik nagyon fontos forráscsoport az Osztrák-Magyar Monarchia Hadügyminisztériuma által összeállított és jelenleg az osztrák állami levéltár által folyamatosan közölt I. világháborús veszteséglisták, ezek betűrendes névmutatói, részletes híradások a katonák sebesüléséről, elhalálozásáról vagy fogságba eséséről. A veszteséglistákat több korabeli újság is közölte, ezekből is szép számmal érhető el különboző adatbázisokban.
Sajnos egyelőre csak az 1914-1916 közötti időszak anyaga van feldolgozva és részeiben közölve, így az 1917-1919-es periódusból csak töredékes információink vannak. Néhány esetben, a gyakori név-előfordulások miatt nehézkesen vagy egyáltalán nem azonosíthatók a listákon szereplő személyek.
Nagyon fontos lenne, hogy a hozzátartozók emlékei sem kallódnának el, ezért ha valakinek van bármilyen információja, vagy felismeri hozzátartozóját, felmenőjét és tud róla valamit, ami fennmaradt a családban, ne sajnálja azt a néhány percet és írjon egy-egy megjegyzést, hozzászólást az oldalon vagy akár üzenetben nekünk.
Az oldal remélhetően folyamatosan bővülni fog, nemcsak az I. világháborús hősökkel, hanem a II. világháború áldozataival és később talán más személyiségek életrajzi adataival (lelkészek, tanítók, céhes mesteremberek) vagy egy-egy családra vonatkozó esetttanulmánnyal.

2 megjegyzés:

  1. Nagymamám néhai Fodor Zsuzsanna Sáromberkén született , 1890--es évek valamelyikén. feleségül ment vszínű ugyanott Fülöp Ferenc nagyapámhoz... szül.helyét nem tudom, ideje 1880 as évek vége... Tüzér volt az I.világháborúban, lengyelországi Przemisli várát védték az oroszok ellen, ott került hadifogságba , de hazakerült majd a család az 1930-as években költözhetett Mo.ra (Gyömrő) 3 gyermekük volt ,: Fülöp Károly, Anna, Ferenc. Szeretnék többet tudni a Dédszüleimről esetleg !

    Honfitársi üdvözlettel : Nagy Gusztáv (Fülöp Anna fia )
    magaslatiut@gmail.com

    VálaszTörlés
  2. Kedves Domonkos !
    Szeretnék küldeni 2 fényképet néhai Fülöp Ferenc, és Fodor Zsuzsanna nagyszüleimről az ősfánkhoz, és további felhasználásra . De kérném az e-mail címedet
    Honfitársi üdvözlettel : Nagy Gusztáv (Fülöp Anna fia )
    magaslatiut@gmail.com

    VálaszTörlés